Kerkük Milletvekili Hasan Turan Kosovalılara Seslendi

30 Eki 2017
860 kez

Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği üyesi 40 Kosovalı kadın, Türkiye ziyareti kapsamında TBMM'yi gezdi.

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Kosovalı kadınlarla gerçekleştirdikleri toplantıya Kerkük Milletvekili Hasan Turan ile katıldı. Gündoğdu, Kosova'ya yapılan yardımların devam edeceğini, her alanda Kosova'nın yanında yer aldıklarını söyledi.

Kerkük Milletvekili Turan da Kosovalı kadınlara hitap ederek, Priştine'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaşadıklarını aktardı.

Priştine'ye girerken vize alma konusunda yaşadığı olayları anlatan Turan, "Bakın, Osmanlı Devleti ne kadar önemliymiş. Bir zamanlar biz Kerkük’te, sizler Priştine'de aynı ülkenin vatandaşıydık, aynı kimliği taşıyorduk. Osmanlı'dan sonra hepimiz kaybettik. İnşallah tekrar o güzel günler döner, o devletin ilkeleri döner, bütün dünya ve coğrafya huzura istikrara kavuşur." temennisinde bulundu.

Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mayide Shabani de Türkiye'deki çeşitli belediyeler ve TİKA'nin desteğiyle dernek faaliyetlerini sürdürdüklerini, ziyaretlerinin bu kapsamda gerçekleştiğini belirterek, dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Shabani, "Türkiye'de, TBMM'de olmamız bizim için büyük bir gurur. Allah bütün belediyelerimizi, başkanlarımızı, Türkiye'yi kötülüklerden korusun. Biz, Türkiye'ye geldiğimizde kendimizi yabancı hissetmiyoruz." görüşünü paylaştı.

- "Barzani'nin tavrı, referandum kararının ne kadar yanlış olduğunu ortaya koyuyor"

Bu arada, Hasan Turan, bir gazetecinin, IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin görevini bırakmasına ilişkin sorusu üzerine, "Barzani'nin tavrı, referandum kararının ne kadar yanlış olduğunu ortaya koyuyor. Bölgedeki ülkeler, biz ve ortakları, Irak'taki bütün kesimler onları uyardı, 'Referandum tehlikelidir, yapmayın, Irak'ı ve Kuzey Irak'ı büyük bir yangının içinde bırakacaksınız, yapmayın.' dedik. Bizi dinlemediler, bedelini ödüyorlar." şeklinde konuştu.

Kerkük'ün, Kuzey Irak’ın idaresi dışında olmasına rağmen 14 yıldır Kürt partilerinin kontrolü altında bulunduğuna dikkati çeken Turan, "Oranın petrolünü kontrol ettiler, Irak hükümetinin haricinde ihracata başladılar. Bugün ortada dolaşan bir propaganda var, sanki oraya Irak hükümeti değil de Haşdi Şabi girmiş gibi gösteriliyor. Kerkük'e giren Irak ordusu, federal polisidir. Kerkük’ün yönetimi anayasaya dayanarak sadece Irak’ın federal güçlerinin kontrolü altında." değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.