‘Mahmur’da Türkmen Güçlerine Yapılan Saldırı Aydınlatılsın’

14 Mar 2019
232 kez

Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşet Salihi'den Başbakan Adil Abdulmedi ve Haşd Şabi başkanı Falih El Feyyad'a çağrı geldi.

Yazılı açıklama yapan Salihi, Türkmen Haşd Şabi güçlerinin 6 Mart'ta Mahmur yakınlarında maruz kaldığı terör saldırısının aydınlatılmasını talep etti. Salihi, Türkmen bölgelerinin planlı ve sistematik saldırılara maruz kaldığını kaydetti. DEAŞ çetelerinin Mahmur – Dibis karayolunda Türkmen Haşd Şabi gücüne düzenlediği saldırıda 6 kişinin şehit olduğunu, 50 kişinin de yaralandığını ifade eden Salihi, Diyale'ye bağlı Karatepe Kasabası'nın ise havan mermileri ile saldırıya maruz kaldığını bildirdi. Salihi, Türkmen Haşd Şabi gücü sayısının artırılması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Erşet Salihi ayrıca Seçim Komiserliği Meclisi'nin Kerkük'te yeni fitne çıkarmak üzere olduğu konusunda da uyarıda bulundu. Seçimlere hile karıştıran Komiserlik Meclisi'nin Kerkük'te yeni bir kriz çıkardığını vurgulayan Salihi, Türkmenler'in komiserlikte temsil edilmekten uzaklaştırıldığını kaydetti. Türkmenler'den ve Araplar'dan intikam almak amacıyla Kerkük'te Komiserlik Meclisi'nde Türkmen ve Araplar'ın memur sayısının azaltıldığını bildiren Salihi, Kerkük'te milletler arasında çıkacak olası fitneden Seçim Komiserliği'nin sorumlu olacağını ifade etti. Hile yapanlar uzaklaştırılmadan Kerkük'te seçimlerin yapılmasını kabul etmeyeceklerini belirten Salihi, Seçim Komiserliği'nin attığı adımların ardından Kerkük halkının gösteri yapmaya hakkı olduğunu da vurguladı.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.