'Peşmerge'nin Kerkük Operasyonlar Komutanlığı'na iade etme kararı anayasayı ihlal eden bir gelişmedir'

06 Tem 2020
109 kez

Irak Türkmen Cephesi Resmi Sözcüsü Mehmet Seman Ağaoğlu, Peşmerge güçlerinin Kerkük Operasyon Komutanlığına iade etme kararı anayasayı ihlal eden ve kabul edilemez bir gelişmedir, açıklamasında bulundu.

Ağaoğlu açıklmasında, ''Irak Başbakanı ve başkomutanı Mustafa El Kazımi IKBY ile anlaşma sağlayıp Peşmerge güçlerinin Kerkük Operasyon Komutanlığına iade etme kararı anayasayı ihlal eden ve kabul edilemez bir gelişmedir.

2017 yılında başbakan Haydar El İbadi'nin kararıyla tartışmalı bölgelere otoriteyi tekrar sağlamak üzere giren Irak Federal Güçleri bir sonraki dönemde başbakan Adil Abdülmehdi'de aynı şekilde siyaset izleyerek Irak Federal Ordusu dışında başka hiç bir gücün geri getirilmesini kabul etmedi, bugün başbakan El Kazımi aynı şekilde davranması gerektiğini vurguluyoruzaksi takdirde 3 yıldan beri barış ve huzur içinde yaşayan Kerküklüler için emniyetsizliğe neden olacaktır.

Türkmenler olarak Kerkük'te ki emniyet güçlerinin yeterli olduğunu ve anayasanın bize tanıdığı tüm yollara başvurabileeğimizi vurgulamak isteriz.'' ifadlerine yer verdi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.