Kerkük'te Bayramın İlk Gününde Cadde Ve Sokaklarda Sessizlik Hakim

24 May 2020
137 kez

Kovid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında,Ülke geneli ve Kerkük'te sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesi dolayısıyla cadde ve sokaklarda sessizlik hakim.

Irak'ın her yeri ve Kerkük'te artık camilerde cemaat namazı,yakın ve akraba ziyaretleri,mezarlık ziyaretleri ve benzeri bayram geleneklerini görmek mümkün değil.

Kerkük kentinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle önlemlerin en ciddi şekilde alınmasından dolayı mübarek Ramazan Bayramınin ilk gününde kentin cadde ve sokakları bomboştu. Kentin uzun yıllardan sonra ilk kez bayram namazı için vatandaşlar camilere alınmadı ve tekbirler sadece camilerin hopörlerinden seslendirildi.

Kerküklüler mübarek ramazan ayının bir ay boyunca süresince koronavirüs gölgesinde sokağa çıkma yasağı, sağlık müdürlüğünün talimatları ve kriz masasının uygulamaları doğrultusunda nasıl geçirdiyse ramazan bayramınıda aynı şartlarda geçiriyor.

Kriz masasının son kararına göre Cumartesi gecesi saat 12:00'den sonra bayram sonuna kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacacktır.Kentin her yerinde güvenlik güçleri kontrol noktası kurarak ve devriye gezerek, uygulamanın yerine getirmesini takip etmektedir.

Kentte hiç bir şekilde toplu halde insanların bir araya gelmesine izin verilmiyor.Bu uygulamanın bayram boyunca yerine getirilmesi ön görülmektedir. .

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.