Türkmen ve Arap Vekillerden Başbakan El Kazımi'ye Çağrı

23 May 2020
76 kez

Kerkük'ün Türkmen ve Arap milletvekilleri ortak bildiri yayımladı. Başbakan Mustafa El Kazımi'yi tüm çevreleri şeffaf seçimlere davet etmeye çağıran Türkmen ve Arap vekiller, Seçim Komiserliği'nin Kerkük bürosuna 2018 seçimlerine hile karıştıranların getirilmemesini istedi.

Hükümet programında erken seçimlerin şeffaf şekilde yapılacağının yer aldığını belirten milletvekilleri, ancak Kerkük'te 2018 seçimlerine hile karıştıranların Seçim Komiserliği tarafından göreve getirilmesi nedeniyle şok olduklarını ifade etti. Atılan bu adımın hükümet tarafından verilen sözlere aykırı olduğunu belirten vekiller, bunun tek bir anlamı olduğunu o da yeniden Kerkük'te seçimlere hile karıştırılması için hazırlıktır. Kerkük halkının bunu kabul etmeyeceğini vurgulayan Türkmen ve Arap milletvekilleri, bu konuda tüm yasal ve anayasal hakların kullanılacağının altını çizdi.

Parlamento başkanı Muhammet El Halbusi'ye de çağrıda bulunan vekiller, Komiserlik Meclisi'nin komisyonlar tarafından denetlenmesini talep etti. Vekiller ayrıca Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu'ndan Kerkük'te olası seçimlere hile karıştırılmasına engel olmasını da istedi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.