Türkmeneli TV Kerkük’te Kayseri Çarşısının Yeni Halini Görüntüledi

14 Şub 2020
669 kez

Önümüzdeki günlerde açılması planlanan tarihi Kerkük Kayseri Çarşısı bilindiği üzere 2018 yılında yanarak kullanılmaz hale gelmişti. Yangının ardından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı kayseri çarşısının yeniden imarını üstlenmişti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı mühendisleri ileri teknoloji mimarı ile anıtlarınkine benzer şekilde imar çalışmalarına başladı. Tarihi Kerkük kayseri çarşısı merkezi ve otomatik bir şekilde hava soğutucu ve ısıtılması ile donatıldı. Çarşı aynı zamanda alarm sistemi ile korunarak geceleri kimsenin girmesi engellenecek. Çarşıda aynı zamanda içerden ve dışardan güvenlik kameraları ile korunuyor.

TİKA tarafından imarı yapıla kayseri çarşısında ayrıca ücretsiz internet ve çarşının tarihi yönü dikkate alınarak koridorlarına ve tavanlarına özel bir aydınlatma sistemi yerleştirildi.

Tarihi Kerkük Kayseri çarşısı bilindiği üzere Kerkük kalesi yakınında yer almaktadır. Çarşı 1855 yılında osmanlılar döneminde inşa edilmiştir. Çarşıda yılının gün sayısını gösteren 365 dükkan, günün saatini gösteren 24 koridor, yılın 12 ayını gösteren 12 küçük oda ve haftanın 7 gününü gösteren 7 kapısı bulunmaktadır.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.