Kerkük'te 'Unutmayacağız' Başlıklı Konferans Düzenlendi

17 Ağu 2019
207 kez

Kerkük kentinde '' Unutmayacağız'' sloganı altında Telafer kentinde daha önce terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan kadın ve çocuklar hakkında yapılan cinayet,haksızlık ve mağduriyet ile ilgili bir konferans düzenlendi. Konferansa,Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Parlamentodaki İnsan Hakları Komisyonu başkanı Erşet Salihi'nin riayetinde yapıldı.

Konferansa, Irak Türkmen Cephesi başkanı Erşat Salihi'nin yanında Irak Türkmen Cephesi başkan yardımcısı Hasan Turan,Parlamentodaki Musul Milletvekili Lilyal Muhammet Ali,Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan,insan hakları örgütleri temsilcileri ve çok sayıda yetkili katıldı.

Konferansa çok sayıda Telaferli kadın,çocuk ve DEAŞ terör örgütü mağdurları katıldı.Konferansa katılan ve daha önce terör örgütü DEAŞ tarafından kaçırılan ve çok ağır işkence ve haksızlığa maruz kalan Telaferli kadınların durumları ele alındı ve sıkıntıları dile getirildi.Düzenlenen Konferansta, Telaferli kadın ve çocukların yıllarca maruz kaldıkları sorunların mutlaka yerel ve uluslararası komuoyuna duyurulması gerektiğinin altı çizildi.Daha sonra Irak Türkmen Cehpesi Başkanı ve Milletvekili Erşet Salihi tarafından düzenlenen basın toplantısında kurtarılan Telaferli kadın ve çocuklara yönelik yapılan haksızlık ve zulümlerden bahsetti.

Salihi , DEAŞ terör örgütü tarafından mağduriyete maruz kalan Irak'ın tüm etnik ve mezhep gruplarına hükümetin önem vermesi gerektiğine ve bir yasanın çıkarılmasına vurgu yaptı.

Parlamentodaki Musul Milletvekili Lilyal Muhammet Ali ise yaptığı açıklamada,Telaferli kurtarılan kadın ve çocuklarla sürekli bağlantıda olduklarını,sıkıntılarını dinlediklerini ve yakından ilgilendiklerini aktararak kentin gelenek göreneklerinden dolayı bir çok kadın maruz kaldığı sorunlarını anlatmaktan çekindiğini söyledi.

Musul il meclis başkan yardımcısı Nurettin Kaplan yaptığı açıklamada,şu ana kadar her hangi bir destek ve yardım sunmadığından dolayı hükümeti eleştirdi.

Musul Valiliği kadın işleri sorumlusu Sekine Muhammet yaptığı açıklamada,mağdur Telaferli kadınların Kerkük'e kadar gelmelerindeki mesajın bu olayların özünde Türkmen milletine yönelik bir hedef olduğunu ifade etti.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.