Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Kerkük’te Salihi İle Görüştü

11 Ağu 2019
270 kez

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, Kerkük'ü ziyaret eden Suriye Türkmen Meclisi'nden bir heyeti kabul ederek görüştü.

Görüşmede aynı zamanda Türk Ocakları başkanı Emre Şenal'da hazır bulundu. Görüşmede Irak'taki siyasi ve güvenlik gelişmelerinin yanı sıra Suriye'deki gelişmelerde ele alındı.

görüşmede ayrıca Irak'ta ve Suriye'deki Türkmenlerin haklarının korunması amacıyla iki taraf arasında ortak ilişkilerin geliştirilmesi konusu da ele alındı.

Görüşmenin ardında Türkmeneli Televizyonu’na konuşan ırak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi ziyaretin tarihi bir ziyaret olduğunu dile getirdi.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammet Vecih Irak'ı ziyaret etmeleri ve Kerkük'teki Türkmenler ile görüşmelerinin kendileri için gurur verici olduğunu ifade etti.

Ziyaretçi heyet ardından Kerkük Kışlası Siyasi Mahpuslar ve Şehit Aileleri Derneği'ni de ziyaret ederek dernek Başkanı Haşim Salihi ile görüştü. Ziyaretçi heyet dernek başkanı ve dernek üyeleri tarafındqan karşılandı.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammet Vecih ve Türk Ocakları Genel Başkanı Emre Şenal başkanlığı'ndaki ziyaretçi heyet Kerkük Kışlası Siyasi Mahpuslar ve Şehit Aileleri Derneği'nde bulunan ve canlarını Türkmen mücadelesi için feda eden şehitlerden kalan eşyaları inceledi.

Gerçekleşen görüşmede Türkmenlerin şimdiye kadar uğradığı zulümlere ışık tutuldu.

Ziyaretçi heyet ardından Kerkük Kışlası Siyasi Mahpuslar ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı ile birlikte Musalla Mezarlığı ve Türkmen Şehitler mezarlığı'nı ziyare ederek Türkmen şehitlerinin ruhuna fatiha suresi okudu.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammet Vecih Türkmeneli Televizyonu’na yaptığı açıklamada düzenlediği ziyaretler ile ilgili bilgi verdi.

Öte yandan Türk Ocakları Başkanı Emre Şenal ise objektiflerimize kerkük'teki ailelere kurban bayramı münasebetiyle her yıl olduğu gibi bu yılda kurban eti dağıtacaklarını söyledi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.