Türkmen Milletvekilleri Planlama Bakanı İle Görüştü

22 Tem 2019
287 kez

Parlamento'daki Türkmen Kitlesi milletvekillerinden oluşan bir heyet Planlama Bakanlığı'nı ziyaret ederek planlama bakanı Nuri Sabah El Duleymi ile görüştü.

Parlamento'daki Türkmen kitlesi, 2020 yılında yapılması planlanan nüfus sayımı ile ilgili endişelerini detaylı bir rapor ile Planlama Bakanlığı'na sundu.

Parlamento'daki Türkmen kitlesinin planlama bakanlığı'na sunduğu raporda ülke içinde ve dışında bulunan göçmen sorunu ve Demografik değişim yapılması amacıyla özellikle Kerkük, Diyale, Salahattin ve Musul illerinde vatandaşların ve devletin arsasına yapılan suidtimaller konusu da yer aldı. Sunulan raporda aynı zamanda 2018 parlamento seçimlerinde yapılan ihlaller gibi nüfus sayımında da ihlallerin yapılması endişeleri yer aldı.

Nüfus sayımının şeffaf bir şekilde yapılması amacıyla parlamento'daki Türkmen kitlesi tüm korkuların ve şikayetlerin çözülmesi gerektiğine ve ulusal kartın tamamlanmasına vurgu yaparak bu noktaların yapılmaması takdirinde nufüs sayımının başarıya ulaşamayacağını belirtti.

Öte yandan Planlama Bakanı Nuri Sabah El Duleymi nufüs sayımının yapılması amacıyla gerekli önlemleri almaya devam edeceğini belirtti. gerçekleşen görüşmede aynı zamanda Telafer ve Tuzhurmatu ilçelerinin ile dönüştürülmesi konusuda ele alındı. Görüşmede 2019 bütçesinde yer aldığı gibi Türkmen bölgelerinin yeniden imarı konusu da dile getirildi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.