Kurmanca Datka Filmi’nin Yönetmeninden Yalçın Topçu’ya Ziyaret

07 Nis 2021
86 kez

Türkistan tarihinin efsane kadın lideri Kurmancan Datka’nın hayatını anlatan sinama filminin yönetmeni, Kırgızistan'ın eski Kültür ve Bilişim Bakanı Sadyk Şer Niyaz, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu ziyaret etti.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da gerçekleştirilen ziyarette Kurmancan Datka anılırken, Kırgızistan-Türkiye ilişkileri ele alındı.

Kırgızların tarihinde ''Datka'' (general) ünvanı ile şereflendirilen tek kadın. Kırgızistan’ın Rus Çarlığı’na karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin ve başkaldırısının sembol ismi, 1907 yılında hayatını kaybeden Türkistan coğrafyasının efsanevi kadın lideri Kurmancan Datka, hayatıyla film ve müziklere konu oldu. Kurmancan Datka’nın hayatını anlatan sinema filminin yönetmeni Kırgızistan'ın eski Kültür ve Bilişim Bakanı Sadyk Şer Niyaz, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu ziyaret etti.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da gerçekleştirilen kabulde Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev de hazır bulundu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Topçu, Türkiye ve Kırgızistan’ın stratejik ortak kardeş iki ülke olduğuna vurgu yaptı.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.