FETÖ'nün kanlı darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti

15 Tem 2020
90 kez

Türkiye 15 Temmuz 2016 günü bir gece de tarih yazdı. Fetullahçı Terör örğütü, Türkiye’de darbe girişiminde bulunmak için planlar yapıyordu ancak kazdıkları kuyuya kendileri düştü. Milyonlar tek yürek oldu, terör örgütüne fırsat vermedi. Peki 4 yıl önce Türkiye’nin kaderini değiştiren o gece neler yaşandı?

Mermilere göğüs gerdiler, tankları durdurdular, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Türkiye'ye sahip çıktılar.

O gece FETÖ'nün hain darbe girişiminde 251 kahraman şehit oldu, yüzlercesi yaralandı. Geride gözü yaşlı eşler, çocuklar, anneler, babalar kaldı.

Tarih 15 Temmuz 2016. Türkiye için güzel bir yaz günü olarak başlamıştı. Ancak o temmuz akşamının hiç de sıradan olmadığı gecenin ilerleyen saatlerinde anlaşıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanan Fetullahçı Terör Örgütü mensubu bir grup asker tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi, İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kapatılmasıyla ilk sinyali verildi.

Ankara ve Diyarbakır’dan F-16’lar havalandı, darbeye katılmayı kabul etmeyen komutanlar rehin alındı.

Darbeciler kendilerinden olmayan herkese kin kusuyorlardı.
En sıcak gecede yurdun tamamında çatışma ve direniş vardı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile her yaştan, her meslekten vatansever, istiklali, istikbali ve bayrağı için bir an bile tereddüt etmedi. Vatanını korumak için darbecilere karşı mücadele ettiler. Kadın, erkek, genç, yaşlı, o gece tek yürek oldu.
Türkiye’nin kalbi olan Ankara’da en kritik noktalar hedef alındı. Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Ankara Emniyeti hem havadan hem de karadan ateş altındaydı.

Darbecilerin hedeflerinden biri de Türkiye Büyük Millet Meclisiydi... Milletvekilleri genel kuruldayken meclisi hedef aldılar.Milli iradenin kalbi o gece ağır yara aldı ama dimdik ayakta kaldı.
Meclise o gece dört bomba atıldı. O gün Genel Kurul da partiler ve renkler yoktu. Milli iradeye sahip çıkmak için kurallar temayüller aşıldı.
Günün aydınlanmasıyla darbecilerin hedefi bu kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi oldu. İşte bu noktaya ve otoparka 2 bomba atılarak 15 kişi şehit edildi. 7 kişi ise yaralandı.

Yaşanan darbe girişiminde 251 vatan evladı şehit düştü, iki bin 703 kişi gazi oldu. Binlerce kişi sokaklarda demokrasi için direndi.
16 Temmuz sabahı düzenlenen operasyonlar sonucu darbe girişimi bastırıldı. Seçimle gelen silahla gitmez denildi.
Türkiye ikinci bir darbe girişimine karşı bir ay boyunca sokaklarda demokrasi nöbeti tuttu.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.