Türk Askerine Hain Saldırı

28 Şub 2020
154 kez

Katil Esed rejimi, Rusların hava desteğiyle bölgedeki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarını hedef aldı. Düzenlenen hava saldırısında 33 Türk askeri şehit oldu. Açıklama Hatay Valisi Rahmi Doğan’dan geldi.

Türkiye şehitlerin naaşlarını ve yaralıları Cilvegözü Sınır Kapısından Hatay'a götürdü. Yaralıların tedavisi Hatay Devlet Hastanesi'nde yapılırken haberi alan çok sayıda vatandaş kan vermek için hastane önüne akın etti.
Öte yandan haberin alındığı dakikalarda Ankara jet hızıyla toplantı durumuna geçti. Basına kapalı gerçekleştirilen Güvenlik Zirvesi, yaklaşık 6 saat sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıya, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kuvvet komutanları ve çok sayıda üst düzey bürokrat katıldı.
Zirvede alınan kararları Türkiye İletişim Başkanı Fahrettin Altun açıkladı. Altun, Güvenlik Zirvesi'nde namlusunu, Türk askerlerine doğrultan gayrı meşru rejime misliyle mukabele edilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, "Hava ve kara ateş destek unsurlarımızla rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya devam etmektedir." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen "Güvenlik Zirvesi" sonrasında, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki heyet, Suriye sınırının sıfır noktasına geçti... Akar, İdlib'deki rejim hedeflerine yönelik kara ve hava destek vasıtalarıyla gerçekleştirilen harekatı yerinde sevk ve idare ediyor.

Bakan Akar, Hatay Devlet Hastanesinde tedavi gören yaralı askerleri de ziyaret etti, durumları hakkında bilgi aldı.

Bu arada kalleş saldırıdan sonra rejimin bilinen tüm hedefleri saldırı altına alındı.

Bölgede şimdiye kadar bin 709 Esed rejim askeri, 55 tank, 3 helikopter, 15 zırhlı araç ve 29 obüs imha edildi.

Öte yandan Türkiye, Suriye ile ilgili her türlü faaliyetinde uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye çalıştı. Buna rağmen muhataplarından beklediği karşılığı ve anlayışı göremedi. Bu yaşanan olaydan sonra Türkiye nasıl bir adım atacak gözler Ankara’da olacak.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.