Akar ve Komuta Kademesi Müşterek Harekat Merkezi İçin Şanlıurfa'da

16 Ağu 2019
883 kez

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nın komuta kademesi, ABD ile kurulacak Müşterek Harekat Merkezi'ne ilişkin inceleme yapmak üzere Şanlıurfa'ya gitti.

Türkiye, hedefe adım adım ilerliyor.

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG varlığı sona erdirilecek.

Güvenli Bölge için koordinasyon, Şanlıurfa Akçakale'de kurulacak "Müşterek Harekat Merkezi'nden" sağlanacak.

Bu kapsamda Türk ve Amerikalı askeri heyetler arasındaki görüşmeler sürüyor.

Akar sınır hattında incelemeler yapacak

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nın komuta kademesi, inceleme yapmak üzere Şanlıurfa'ya gitti.

Akar ve beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ı, GAP Havalimanı'nda Vali Abdullah Erin, 2. Ordu Komutan Vekili Korgeneral Sinan Yayla ve diğer yetkililer karşıladı.

Bakan Akar'ın, ABD ile koordineli yürütülen Güvenli Bölge uygulamasına ilişkin temaslarda bulunup, Suriye sınır hattında inceleme ve denetlemeler yapacağı öğrenildi.

ABD heyeti ile görüşmeler sürüyor

Türkiye'ye gelen Amerikalı heyetin başındaki isim, Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty, dün Şanlıurfa'ya gitmişti. Heyet, daha önce bölgeye giden 6 kişilik Amerikalı heyet ile birlikte Suriye sınırında incelemelerde bulunmuştu.

Dün Şanlıurfa’da kurulan harekat merkezinde koordine faaliyetlerini tamamlayan ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığındaki ABD askeri heyeti, bugün temaslarda bulunmak üzere Genelkurmay Başkanlığı Karargahını ziyaret etti.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Korgenerel Twitty'nin Genelkurmay Başkanlığındaki görüşmelerine devam edeceği ve daha sonra Türkiye'den ayrılacağı belirtilmişti.

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmelerle ilgili konuşmuş Washington'a net bir mesaj vermişti. Çavuşoğlu, "Fırat'ın doğusundaki bölge terör yuvası. Bunları görüşürken bile ABD bu teröristlere silah yardımına devam ediyor. Samimi olmaları gerekiyor. Oyalama sürecinin Türkiye tarafında tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor." demişti.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.