Türkmeneli Televizyonu Azez'de

24 Mar 2021
89 kez

Suriye’de savaşın fitili 2011 yılında ateşlendi. İç karışıklığı fırsat bilen terör örgütleri bölgede huzur ve güven ortamını bozarak halka büyük zararlar verdi. TSK de hem sınır güvenliği hem de bölge halkının huzuru için 2015’te başattığı şah fırat ardından Zeytindalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı harekatlarıyla 8346 km karelik alan terörden temizlendi.

Çatışma ve bombalardan kaçan halk güvenli bölgelere sığındı. O bölgelerden biri de Azez.

Azez, Suriye’nin Halep şehrine bağlı yerleşim yeri. 4 yıl önce Fırat Kalkanı ardından 2018 yılında Zeytindalı Harekatıyla terörden arındırıldı.

Azez halkı evlerine dönmeye başladı. Şehir merkezinde de hayat normale döndü. Dükkanlar açıldı. Vatandaşlar TL’si ile alışveriş yapmaya başladı. Türkiye’de yetiştirilip gönderilen polis ve askeri kuvvetlerde halkın güvenliğini sağlamak için 7/24 caddelerde ve sokaklarda nöbet tutuyor.

Bölgedeki son durumu harekatların başladığı tarihten bu yana orada bulunan TRT Haber muhabiri Bülent Çulçuoğlu’ndan öğrendik.  Azez’deki son durumu öğrendikten sonra çevre köylerden birine doğru yola çıktık. Zeytin ağaçları arasında kurulu bu köy adeta cennetten bir köşe. Ama köy halkı yıllarca terör örgütlerinin zulmüne uğramış.
Hayat Marin köyünde tamamen normalde dönsede acılar hep taze kalıyor. Savaş nedeniyle yetim kalan çocuklar, eşini kaybeden kadınlar. Güzel havayı fırsat bilerek zeytin ağaçları arasında sohbet eden Türkmen kadınlara rastladık. Neler yaşadıklarını bir de onlardan dinledik.

Baharın gelmesiyle yeşeren dallar gibi savaş mağduru insanların umutlarıda Türkiye sayesinde yeniden çiçek açmış. Köyün güvenliği ise Özgür Suriye Ordusu tarafından sağlanıyor.
Türkmen Marin köyünden biraz uzaklaştığımızda zeytin ağaçları arasında kurulu çadırlara rastladık. Toz toprak içinde hayata tutunmaya çalışan insanlar. Gülümsemeleriyle yürekleri ısıtan çocuklar.

Çadırlarda yaşayan halk hiç bir geçim kaynağı olmadıkları için Türkiye’nin yardımlarıyla hayatta kalmaya çalışıyor.
Suriye savaşında 10 yıl geride kaldı. Savaştan en çok çocuklar yara aldı. Kimi atılan bombalar sonucu ya yaralandı ya da hayatını kaybetti. Kimi de açlık ve sefalet içinde yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.  Gördükleri yıkımlar ve ölümlere rağmen yine de çocuklar gülümsüyor, çocukların her daim umudu var.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.