'DEAŞ’a Karşı Savaşta Zararın Boyutu 80-90 Milyar Dolar Arasındadır'

11 Şub 2018
328 kez

Önümüzdeki hafta Kuveyt’te yapılacak olan Irak’ın yeniden imarı için bağışçı ülkeler konferasının yaklaşmasıyla,Planlama bakanlığından açıklama geldi.

Planlama Bakanlığı,DEAŞ karşı mücadelede meydana gelen hasarın toplam boyutunun 80-90 milyar dolar arasında olduğunu duyurdu.Planlama bakanlığı sözcüsü Mehdi Allak yaptığı bir açıklamada,Irak'ın DEAŞ ile mücadelesi sırasındaki maddi kayıpları hakkında bilgi Verdi.
Sözcü Allak yaptığı açıklamada,''Planlama bakanlığı bazı destekçi kurum ve kuruluşlarla sahada yaptığı incelemeler sonucu ülkenin son yıllarda DEAŞ ile mücadelesi sırasında 80 ile 90 milyar dolar arasında maddi kayıpları olmuştur'' ifadesini kullandı.Allak ayırca,''Bu büyük miktarın 47 milyarı ülkedeki alt yapı ve ekonomi kuruluşların aldığı zararlardır.Diğer zararlar ise özellikle yerleşim sektöründe görünmüştür.'' şeklinde konuştu.

Musul kentinin en çok zarar gören kent olduğunu da dile getiren sözcü Allak,Irak , önümüzdeki günlerde Kuveyt'te yapılacak kredi veren ülkeler toplantısında kredi çekmeyi umut ettiğini ve planlama bakanlığının son raporunun konferansta sunulacağını ve bu raporda zarar gören tüm bölgenin ayrı ayrı maddi hasar,petrol,elektirik,eğitim,tarım ve yerleşim sektörlerindeki kayıpların gözler önüne serileceğini ifade etti.
Kurtarılan bölgelere destek kutusunun bir çok ülkeden destek aldığına dikkat çeken sözcü Allak,şuana kadar 5 yüz ile 6 yüz milyon dolar arasında bir mali desteğin sağlandığını sözlerine ekledi.
Irak hükümeti,önümüzdeki 12-14 şubat tarihleri arasında Kuveyt'te yapılacak kredi veren ülkeler konferansında bu ülkelerden 100 milyar almayı ve bu maddi desteği DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerin imarı için almayı planlıyor.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.