UNICEF: Musul Ve Çevresinde 750 Bin Çocuk Sağlık Hizmetleri İçin Mücadele Ediyor

08 Şub 2018
415 kez

Terör örgütü DEAŞ’in,Musul’dan çıkamasına yedi ay geçmesineVE Irak’ın başkenti Bağdat'tan sonraki ikinci büyük şehri olan Musul şehri hala savaşın bıraktığı yıkımdan şikayet ediyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF),Musul ve çevresindeki bölgelerde 750 bin çocuk, temel sağlık hizmetleri için mücadele ediyor.UNICEF,2018'de Irak'taki çocuk sağlık tesislerinin yeniden inşasını desteklemek için bağışçı ülkelere 17 milyon dolar sağlamaları çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) Irak'taki temsilcisi Peter Hawkins tarafından yayınlanan bildiride, Savaş operasyonlarındaki düşüşe rağmen, Musul kentindeki toplam sağlık tesislerinin yüzde ondan daha az bir kısmı tam olarak faal durumda olduğunu belirtti. Hawkins, sağlık ve tıbbi tesislerin aşırı gergin olduğunu ve can kurtaran ilaçların ciddi sıkıntısı olduğunu belirtti.

Hawkins, Irak'taki mevcut sağlık sisteminin korkunç olduğnu ve gebe kadınlar, yenidoğanlar ve çocuklar arasında tedavi edilebilir vakaların hızla tırmandırılabileceğini, ölüm veya can kaybına neden olabileceğini kaydetti.

bu arada Kuveyt, savaş sonrası Irak yeniden yapılanması için uluslararası bir bağış konferansına 12-14 Şubat'ta ev sahipliği yapacağı belirtildi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.