Bağdat’ta Koronavirüs Testi Yapılan Laboratuvar Açıldı

26 Mar 2020
66 kez

Sağlık Bakanı Cafer Sadık Allavi ve Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao Tarfından Bağdat’ta Tıp Kenti adlı Hastanede Koronavirüs testi yapılan laboratuvar açıldı.

Çin Uzmanları tarafından 7 gün içerisinde yapımı tamamlanan Laboratuvar Tıbbi cihazlarla donatıld. Koronavirüsle mücadele amacıyla Irak ile Çin arasında iletişim merkezi de kuruldu.

Çin uzmanları ile düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Cafer Sadık Allavi, Bağdat’ta Tıp Kenti adlı Hastanede Koronavirüs testi yapılan laboratuvarın açıldığını belirtti. Laboratuvar sayesinde Koronavirüs test sonuçlarının daha da hızlı çıkacağını belirten Allavi, Çin’e desteğinden dolayı teşekkür etti.

Çin uzmanlarının güneyde bazı illerin sağlık dairelerini ziyaret ettiğini dile getiren Allavi, Çin uzmanlarının Koronavirüsle mücadeledeki çalışmalara değindiğini de açıkadı.

Koronavirüs’ten ölenlerin cestlerinin nerede defin edilmesi konusunda bilgi veren Allavi, Savunma Bakanlığı’nın tahsis ettiği 10 dönüm arazide Ölenlerin defen edileceğini de kaydetti.Allavi, Ölenlerin cestleri ile ilgili tüm işlemlerin sağlık çalışanları tarafından yapılacağını da dile getirdi..

Öte yandan Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao, Bağdat’ta Tıp Kenti adlı Hastanede Koronavirüs testi yapılan laboratuvarın Çin Uzmanları tarafından 7 gün içerisnde yapımı tamamlandığını belirtti. Laboratuvarın Çin’den getirilen Tıbbi cihazlarla donatıldığını belirten Tao, Koronavirüsle mücadele amacıyla Irak ile Çin arasında iletişim merkezinin kurulduğunu da sözlerine ekledi.

Bağdat’ta Tıp Kenti hastane genel müdürü Doktor Hasan El Timimi, Kurulan Laboratuvarın bir gün içinde bin 350 Kişi test edebilecek kapasiteye sahip olduğunu da açıkladı. Irak ile Çin arasında iletişim merkezi de kurulduğunu söyleyen El Timimi, virüsle ilgili Irak’taki sağlık çalışanlarının çin uzmanları tarafından eğitileceğini de kaydetti. El Timimi, Vatandaşların sokağa çıkma yasağına uyması durumunda koronavirüsü tehdidinin azalacağını belirtti.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.