Nuri el-Maliki: İsrail'e Güçlü Bir Şekilde Karşılık Veririz

23 Ağu 2019
156 kez

Eski Başbakan ve Kanun Devleti İtilafı başkanı Nuri El Maliki son günlerde Haşd El Şabi'nin Bağdat ve Salahattin'de mühimmat depolarını hedef alan saldırılara değindi.

Maliki, İsrail'in Irak'ı hedef almaya devam etmesi halinde, "Irak'ın İran dahil birçok ülkenin katılımıyla geniş bir çatışma alanına dönüşeceği" uyarısında bulundu.

Askeri üslere yönelik hava saldırılarının arkasında İsrail'in olduğunun kanıtlanması durumunda Irak'ın güçlü bir şekilde karşılık cevap vereceğini savunan Maliki, bölgesel güvenliğin önemine dikkati çekti. Irak için de temel teşkil eden bölgesel güvenlik konusunda tüm ülkelerin sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Maliki, "eğer İsrail'in Irak'ın egemenliğine kastettiği kanıtlanırsa bu, bölgenin güvenliğinin tehlikeye atıldığı anlamına gelir." ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Bağdat'ta toplanan Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento başkanı Bağdat ve Salahattin'de silah depolarında meydana gelen patlamalarla ilgili soruşturma açılması talimatı vermişti.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.