Bu sayfayı yazdır

Sincar Kaymakamı: Güvenli Bölge İnşa Edilsin

14 Ağu 2019
272 kez

Sincar Kaymakamı Mahma Halil ilçedeki Pkk varlığı'nın sona erdirilmesi için Amerika Birleşik Devletleri, Bağdat ve Erbil hükümetlerinin gözetiminde güvenli bir bölge kurulması çağrısında bulundu.

Halil yayınladığı bildirisinde bu güvenli bölgenin kurulmasının göçmenleri geri dönmeye teşvik edeceğini dile getirerek bazı bölgelerde güvenliğin idaresinde hükümetin rol alması gerektiğinin altını çizdi.

Halil aynı zamanda sincar ilçesinin Irak kanunlarına saygı göstermeyen terör örgütü pkk'nın güvenli bir sığınağına dönüştüğünü de sözlerine ekledi. halil terör örgütü PKK'nın ordu güçleri ve haşd el şabi güçlerinin gözü önünde insanları kaçırdığını ve para talep ettiğini dile getirdi.

Sincar Kaymakamı bildirisinin devamında Sincar ilçesinin terör örgütü Pkk'nın bir fon ve silah kaynağı haline geldiğini ifade ederek ilçe sakinlerinin terör örgütü PKK'nın isteğini dayatmasının ardından yabancı duruma düştüklerini de söyledi. Sincar Kaymakamı Mahma Halil ilçedeki ahalinin emri vakiye maruz kaldıklarını ve terör örgütü Pkk'nın diğer bir terör örgütü olan DEAŞ'a destek olan bazı aşiretlere yardımda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Halil öte yandan bu aşiret güçlerinin terör örgütü PKK saflarına geçtiğini ve gündüzleri ise sivil olarak dolaştıklarını belirtti. halil bölge ahalisi için korkulu rüyaları olduğunu da söyledi. Halil ayrıca Sincar'ın ikinci kez kurban edilmesini önlemek için uluslararası toplumu, küresel vicdanı ve Hükümeti bayram atmosferini kullanmaya çağırdı.

Son Eklenen Haberler