Unıcef'ten Irak Açıklaması

11 Şub 2018
368 kez

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından yapılan açıklamada, Irak'ta şiddet olaylarının azalmasına rağmen milyonlarca kişinin hayatını etkilediğini belirtti. Unıcef açıklamasında her 4 çocuktan birinin yoksulluk çektiğini belirtti.

Yapılan açıklamanın devamında çocuklar için temel altyapıların ve hizmetlerin yeniden yapılmadığı sürece Irak'ta çatışmayı sona erdirmek için elde edilen tüm kazanımların kaybolacağını belirtti.

UNICEF ve Birleşmiş Milletler İnsani Yerleşimleri Programı tarafından (devam eden değişimi uygulama – geleceğin sağlanması) adı altında yapılan değerlendirmeye göre ırak'taki tüm okulların yarısından fazlasının onarıma ihtiyacı olduğu ve 3 milyondan fazla çocuğunda eğitimden yoksun kaldığı belirtildi.

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Direktörü Geert Kapillier yaptığı açıklamada çocukların Irak'ın geleceği olduğuna değindiğini ve önümüzdeki günlerde Kuveyt'te düzenlenecek ırak'In yeniden imarı konferansında dünya liderlerinin bu alana yatırım yapma isteklerini ve istikrarlı bir Irak'ı yeniden inşa etme fırsatı sağladığını belirtti.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.