Human Rigths Watch, Peşmerge Güçlerini Toplu İnfaz Yapmakla Suçladı

10 Şub 2018
313 kez

Peşmerge güçleri,kuzey batısında savaç suçu işledi.bu açıklama İnsan Hakları izleme örgütü Human Rights Watch’den geldi.Human Rights Watch raporunda,Kürt peşmerge güçlerinin.terör örgütü DEAŞ üyesi olduklarından şüphelenilen kişiler hakkında toplu idam gerçekleştirdiğini bildirdi.

New York merkezli raporun, eski bir Asayiş üyesi ve diğer altı vatandaşın ifadesine dayandığı belirtildi. Rapora göre,Kürt Peşmerge güçlerinin,Musul’un 70 kilometre kuzeybatısındaki Sahel el-Maliha yerleşimindeki Iraklı ve yabancı uyruklu kişileri tutukladı.Daha sonra Şikalya bölgesinde bir hapishaneye götürüldü.Ve sonra Zammar kasabasına yakın iki yere götürüldüler ve toplu mezara gömüldüler.ifadesi kullanıldı. Örgütün Ortadoğu şubesinin başkan yardımcısı Luma Fakih, “Elde edilen veriler, Kürt güvenlik güçlerinin, bir hafta boyunca her gece kitlesel idam gerçekleştirdiğini gösteriyor” dedi. Yüzlerce kişinin yargısız infaz edildiğini belirten Fakih, idamların 28 Ağustos – 3 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildiğini, ölülerin toplu mezara gömüldüğünü ifade etti.

Human Rights Watch ise çatışmaların, toplu mezarın bulunduğu yere 40 kilometre uzaklıkta yapıldığına dikkat çekti.“Üstelik bu bahane, toplu mezarlıktakilerin tümünün neden kafasından vurulduğunu anlatmıyor” diyen örgüt, Irak ve IKBY’yi soruşturma başlatmaya çağırdı.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.